Atrakcje w Wisełce i okolicy

Wisełka jest spokojną, kameralną miejscowością, idealną do wypoczynku i rekreacji. Bogactwo przyrody Wolińskiego Parku Narodowego, morze, okoliczne jeziora, czynią ten obszar niezwykle atrakcyjnym turystycznie.

Okoliczne atrakcje :

 1. Zagroda Pokazowa Żubrów

Zagroda Pokazowa Żubrów usytuowana jest przy zielonym szlaku turystycznym – oddalona od centrum Międzyzdrojów ok 1,5 km. Zagroda  zajmuje 28 ha. Za ogrodzeniem ustawiono tarasy widokowe, a wejścia strzeże ozdobna brama.

https://wolinpn.pl/turystyka-2/zagroda-pokazowa-zubrow/

 1. Plantacja Legalnego Zioła – Plantacja Lawendy

Plantacja Legalnego Zioła znajduje się  w miejscowości Kodrąbek. Uprawia się tam  lawendę. Plantację można zwiedzać  w terminie od połowy czerwca do połowy/ końca sierpnia.  Możliwe jest spacerowanie między lawendą, spędzenie  czasu na trawie, kocu, obserwacja owadów. Można robić zdjęcia. Gospodarze umożliwiają również zorganizowanie płatnych sesji zdjęciowych, wynajem pola lub części sektora po omówieniu warunków w rozmowie telefonicznej.

 1. Pole golfowe Pole golfowe zlokalizowane jest w Kołczewie. Oddalone około 3,5  km od  Wisełki.

18-dołkowe pole golfowe Amber spełnia wymogi zawodowych i amatorskich turniejów golfowych. 9-dołkowe pole golfowe Baltic doskonale nadaje się do nauki i doskonalenia gry w golfa.

Amber Baltic Golf Club – Pole golfowe nad morzem Bałtyckim – Amber Baltic Golf Club (abgc.pl)

 1. Latarnia Kikut

Latarnia położona jest w miejscowości Wisełka , na wzniesieniu Kikut. Kiedyś była wieżą widokową jednak dla potrzeb rozwijającego się portu Świnoujście rozbudowano ją na latarnię morską. Zbudowana została z kamieni polnych, wieżę podwyższono za pomocą cegieł do wysokości 18,2 metra. Latarnia jest w pełni zautomatyzowana i nie jest udostępniona do zwiedzania.

 1. Przystań wodna u Krawczyka nad Jeziorem Wisełka

Przystań wodna u Krawczyka to  wypożyczalnia sprzętu wodnego położona przy ulicy Łąkowej 12 w Wisełce. Można  spędzić tam  czas nad wodą oraz wypożyczyć różnego rodzaju sprzęt do   aktywności na jeziorze.

 1.  Jezioro Czajcze

Urocze jezioro w Wolińskim Parku Narodowym w kształcie litery C. Na półwyspie wcinającym się w jezioro istniało kiedyś grodzisko Wolinian. Przy brzegu, w pobliżu grodziska warto zobaczyć głaz zwany Wydzrzym. Przy odrobinie szczęścia można zaobserwować wygrzewające się na nim wydry.

7. Jezioro Zatorek położone jest we wschodniej części miejscowości Wisełka. Jest niedużym akwenem o powierzchni 9,23 ha. Średnia głębokość wynosi zaledwie 1,2-2 m. Prawie w całości położone jest w lesie. W północnej części znajduje się wyspa. Zbiornik ten powstał ok. 50 lat temu w skutek braku udrażniania poniemieckich drenów melioracyjnych, w wyniku czego zalana została leśna dolina. Wciąż jeszcze z wody wystają konary zatopionych drzew, wokół których rosną grążele, lilie wodne, grzybienie białe i żabiścieki pływające. . Występuje tu także duże bogactwo ryb, między innymi szczupaki, liny, karasie, okonie, płocie, karpy, leszcze i wzdręgi.

Przygotowane są miejsca odpoczynku, także do grillowania, ale i pomosty dla wędkarzy. Po wykupieniu pozwolenia, można korzystać ze wszystkich udogodnień do łowienia ryb. Warto także wybrać się na spacer ścieżką przyrodniczą „Zatorek”.  Prowadzi ona wschodnim brzegiem jeziora oraz przez pobliski las. Na trasie znajdują się tablice edukacyjne oraz jeden punkt widokowy. Trasa ma ok. 3 km, a spacer trwa ok. 1,5 godziny.

 1. Jezioro Turkusowe

Jezioro położone w Wapnicy (oddalone ok 16 km od Wisełki) jest jedną z największych atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego. Jego niecodzienna, turkusowa barwa pochodzi od zalegających na dnie złóż kredy – jezioro to jest bowiem zatopioną kopalnią tego surowca. W najgłębszym miejscu ma ono 21 metrów głębokości.

Do jeziora można dojechać autobusem lub autem,można także udać się pieszo niebieskim szlakiem. Warto wejść nad znajdującą się nad jeziorem Górę Piaskową (punkt widokowy na jeziorko, Wapnicę i Pagórki Lubińsko-Wapnickie) i dalej udać się do Lubina (Wzgórze Zielonka, Grodzisko w Lubinie).

 1. Muzeum Przyrodnicze WPN

Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr. Adama Wodziczki zlokalizowane jest w centrum Międzyzdrojów, przy ul. Niepodległości 3a. Ekspozycje Muzeum Przyrodniczego obrazują różnorodność przyrody Wolińskiego Parku Narodowego. Można tu z bliska obejrzeć charakterystyczne dla tego obszaru ekosystemy wraz ze specyficznymi dla nich przedstawicielami fauny. Na szczególna uwagę zasługują wystawy przedstawiające środowisko nieleśne i wodne.

 1. Kawcza Góra 

W okolicach Międzyzdrojów znajdują się dwa punkty widokowe na wzgórzach.

Punkt widokowy zlokalizowany jest nad samym klifem, na wysokości 56,9 m n.p.m. Dostać można się do niego z plaży drewnianymi schodami o długości 128,5 m i wysokości 51 m.

Góra znajduje się na wschodzie Międzyzdrojów. Przy wejściu na punkt widokowy znajduje się charakterystyczna brama do Wolińskiego Parku Narodowego w kształcie postawionego pionowo dziobu kutra rybackiego. Na szczycie znajdują się dwa duże głazy, z tego miejsca można podziwiać panoramę Bałtyku, plażę w Międzyzdrojach czy niemieckie porty. Z Kawczej Góry można wrócić do Międzyzdrojów plażą, wiodą na nią wygodne schody.

GÓRA GOSAŃ (95 m n.p.m.)

Wzgórze Gosań to nadbałtycki klif, wznoszący się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Mierząc 93,4 m n.p.m. stanowi najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża. Wysokość ta jest imponująca przez wzgląd na to, że morze znajduje się tuż obok, a więc różnica poziomów jest spora.

 1. Aleja Gwiazd w Międzyzrojach

Co roku, w lipcu  odbywa się  w Międzyzdrojach  Festiwal Gwiazd, w ramach którego odbywają się liczne spektakle teatralne, pokazy filmów, spotkania z gwiazdami sceny i ekranu. Wizytówką festiwalu jest Promenada Gwiazd – chodnik przy hotelu Amber Baltic, w który wmurowane są płyty z odciskami dłoni gwiazd.

 1. Labirynt w Kamieniu Pomorskim

Labirynt w Kamieniu Pomorskim to labirynt z drzewek iglastych (thuja brabant) o wysokości 1,5-2 metrów o powierzchni ok. 4000 m2, z prawie 2 km ścieżek, korytarzy i ślepych zaułków.

12.Punkt widokowy w Lubinie

Z tarasów, jakie zostały przygotowane dla turystów, rozpościera się niesamowity widok na Zalew Szczeciński, archipelag czterdziestu czterech jego wysp oraz rozlewiska wstecznej delty rzeki Świny i jezioro Wicko Wielkie. Tarasy widokowe umiejscowione są w najwyższym punkcie klifu nad Zalewem Szczecińskim, ponad 50 m n.p.m. Obserwować możemy żyjące tu rozmaite ptactwo – w tym dumnie krążącego nad grodziskiem orła bielika – symbol Wolińskiego Parku Narodowego.
Na tarasach zamocowana jest profesjonalna luneta widokowa, która umożliwia dokładniejszą obserwację tych ciekawych obiektów i miejsc.
http://www.grodziskolubin.pl/index.php?site=punktwidokowy

Sąsiedztwo Wolińskiego Parku Narodowego, na którego terenie położone są takie atrakcje krajobrazowe jak np.:

 • Wisełki jest jezioro, które znajduje się w odległości ok. 800 m od ośrodka (możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego: rowerki, łódki itp.)

W sezonie 2017 :

pismo dotyczące kąpieliska

Wisełka koło Międzyzdrojów